
Formant słowotwórczy
– element odróżniający wyraz pochodny od wyrazu podstawowego. Najczęściej w funkcji tej występują w słowotwórstwie polskim morfemy słowotwórcze, afiksy (morfem), rzadziej inne cechy formalne, takie jak zmiana paradygmatu wyrazu pochodnego, akcent, wymiana głosek w podstawie słowotwórczej. Zob.: akcent, formacja słowotwórcza, podstawa słowotwórcza, słowotwórcza analiza wyrazu.
Formant afiksalny
- morfem lub zespolenie morfemów, dodawane w procesie derywacji afiksalnej do podstawy słowotwórczej. Formantami afiksalnymi mogą być: przedrostki, przyrostki, wrostki i postfiks (słowo się w konstrukcjach czasownikowych).
Pojedyncze morfemy słowotwórcze to formanty proste. Przeciwstawną grupę – formantów złożonych – tworzą połączenia dwóch różnych członów: prefiksalno-sufiksalne (np. nausznik), interfiksalno-sufiksalne (np. zlewozmywak) i prefiksalno-postfiksalne (np. naczytać się). Noszą one ogólną nazwę cyrkumfiksów. Człony złożonych formantów afiksalnych zajmują różne miejsca w wyrazie pochodnym, lecz wspólnie decydują o jego powstaniu. Formanty złożone jako kombinacje formantów prostych występujących w różnych układach wzbogacają zasób technik słowotwórczych polszczyzny.
Formant paradygmatyczny
- w różny sposób wprowadzana zmiana paradygmatu wyrazu pochodnego, bez stosowania morfemów słowotwórczych. Istotę formantu paradygmatycznego dobrze oddaje obrazowe określenie, że jest to wyjęcie tematu fleksyjnego wyrazu podstawowego z właściwej mu formy (czyli (-) paradygmatu) i wstawienie do formy nowej (np. wylew-ać => wylew). W wyjściowej formie charakteryzowały go inne cechy (np. końcówki koniugacyjne) niż te, które zyskuje w nowej (np. końcówki deklinacyjne). Zmiana paradygmatu jest zjawiskiem powszechnym w derywacji. Formant afiksalny, np. przyrostkowy, nie tylko określa cechy znaczeniowe wyrazu pochodnego, lecz także decyduje o jego cechach gramatycznych ((-) morfonologia). Istotą formantu paradygmatycznego jest to, że sama zmiana paradygmatu stanowi o powstaniu nowego wyrazu.
Formant prozodyczny
- wystąpienie w roli cechy różniącej wyraz pochodny od podstawowego elementu prozodycznego, np. akcentu. Takie zjawisko obserwujemy w słowotwórstwie zrostów – ich podstawy są połączeniami wyrazowymi, których składniki mają własny akcent (np. dobra noc, kary godny); zmiana akcentu na wspólny dla całości połączenia – na drugiej sylabie od końca – daje nową jednostkę wyrazową: dobranoc, karygodny. Formantowi prozodycznemu w zrostach towarzyszy niekiedy nieodmienność pierwszego członu zrostu (np. Wielkanoc – Wielkanocy).
Formant zerowy
- formant ujemny, formant wsteczny, element, którego nie ma wyraz pochodny, powstały w wyniku derywacji polegającej na usunięciu jednego ze składników w wyrazie podstawowym (np. dwójka => dwója, ciężarówka => ciężarówa). W niektórych opracowaniach formant ten bywa nazywany formantem alternacyjnym ilościowym (ze względu na zabieg słowotwórczy, analogiczny do wymiany ilościowej w formach fleksyjnych).
Funkcje formantu słowotwórczego
Formant słowotwórczy w wyrazach pochodnych określa takie ich cechy, jak przynależność do odpowiedniej części mowy i związany z tym paradygmat fleksyjny, a także przynależność do kategorii znaczeniowych. W ramach tej funkcji ogólnej można wydzielić kilka funkcji szczegółowych, właściwych określonym formantom, wynikających z rodzaju zmian, których dokonują one w procesie derywacji (morfologia). Są to: funkcja składniowa (syntaktyczna), polegająca na tym, że wyraz pochodny utworzony za pomocą formantu ma inne cechy składniowe niż wyraz podstawowy.
Zmianie tej może nie towarzyszyć zmiana znaczenia (np. pisać => pisanie). Zabieg tworzenia takiego wyrazu pochodnego nazywa się transpozycją; funkcja znaczeniowa (semantyczna), która polega na ukształtowaniu nowego wyrazu o znaczeniu odmiennym niż znaczenie wyrazu podstawowego; wyróżnia się dwa rodzaje funkcji semantycznej: funkcję przedmiotową, gdy wyraz pochodny i podstawowy mają całkowicie odrębne znaczenia, np. wiatr => wiatrak ("poziomy ruch powietrza" i "urządzenie napędzane siłą wiatru za pośrednictwem skrzydeł") – ten zabieg jest nazywany mutacją; oraz funkcję jakościową, gdy za pomocą formantu uzupełnia się tylko znaczenie wyrazu podstawowego o dodatkowy element, np. nauczyciel => nauczycielka (formant informuje tutaj o tym, że osoba nauczająca jest kobietą) – ten zabieg jest nazywany modyfikacją;
funkcja strukturalna, która polega na określaniu właściwości gramatycznych wyrazu pochodnego, jak jego przynależność do określonej części mowy, paradygmat fleksyjny, i związane z tym funkcje w tekstach. W niektórych opracowaniach funkcję tę określa się jako funkcję gramatyczną. "Funkcja strukturalna (gramatyczna)" to pojęcie szersze niż pojęcie "funkcja składniowa".
Wymiana głoskowa w podstawie słowotwórczej
- zjawisko towarzyszące wielu procesom słowotwórczym, czasem stanowiące jedyną cechę odróżniającą wyraz pochodny od podstawowego, a zatem występujące w roli formantu. Wymianie mogą podlegać pojedyncze głoski podstawy (np. kiełbasa => kiełbacha, Wanda => Wandzia, albo ich grupy, np. ciastko => ciacho). Większość wymian w podstawie słowotwórczej pełni funkcję współformantu, tzn. jest następstwem połączenia z daną podstawą określonego formantu (np. noga => nóżka, mały => malutki). Budowa niektórych formantów przyrostkowych sprawia, że dodanie ich do określonej podstawy słowotwórczej powoduje powstanie w niej wymian głoskowych (np. hak => hacz-yk, stół => stol-ik, but => buć-ik, stos => stoś-ik itp.). Zjawisko to pozostaje w związku z regułami rządzącymi zespoleniami dźwięków w języku polskim. Wymiany głoskowe w podstawie słowotwórczej są analogiczne pod względem typu do tych, które występują w tematach fleksyjnych, tzn. są to wymiany jakościowe, polegające na zastąpieniu jednej głoski przez inną, oraz ilościowe, polegające na usunięciu lub dodaniu głoski (grupy głosek), np. ławka => ława. W podstawie słowotwórczej wyrazu pochodnego mogą wystąpić jednocześnie wymiany ilościowe i jakościowe (np. wnuczka => wnusia).
Źródło: Słownik gramatyki języka polskiego, pod red. W. Gruszczyńskiego, J. Bralczyka, Warszawa 2002.