Czego dowiesz się sam, tego się nauczysz!
Ostatnie zmiany

Średniowieczne gatunki i motywy

Chansons de geste (fr. = pieśni o sławnych czynach)

Powstawały od przełomu XI/XII w. we Francji. Przedstawiały czyny i przygody władców i rycerzy. "Pieśń o Rolandzie" pochodzi z końca XI w., opowiada o wyprawie Karola Wielkiego (VIII/IX w.) przeciwko Saracenom i klęsce tylnej straży jego armii dowodzonej przez głównego bohatera, Rolanda, w bitwie z niewiernymi w wąwozie Roncevaux. Pieśni o czynach były śpiewane przez żonglerów i truwerów w królewskich zamkach i na targowiskach.

Pieśń o Rolandzie

Tagi: literatura parenetyczna, wzorce osobowe.

Motywy, toposy: ideał rycerza (Roland) i władcy (Karol Wielki); Bóg, honor, ojczyzna; duma i honor; zdrada (Genlon zdradza Rolanda).

Romans

Prawzór gattunku to epos Odyseja. Realizacje antyczne: Longos, Dafnis i Chloe (III w. p.n.e.), Apulejusz, Metamorfozy albo Złoty osioł (II w. n.e.).

Romans średniowieczny powstał we Francji, tworzony był w języku francuskim (ludowym). Tematem utworów była miłość, tzw. dworska, uczucia i przeżycia kochanków, czyli rycerza i jego damy. Bohaterowie brali udział w nieoczekiwanych, zaskakujących wydarzeniach, przeżywali urozmaicone przygody, obfitujące w intrygi. Źródłem romansów francuskich były legendy celtyckie związane z królem Arturem, miłością Tristana i Izoldy oraz św. Graalem. Wątki i motywy romansowe przejęte zostały przez powieść nowożytną.

Tristan i Izolda

Tagi: miłość dworska, wzorce osobowe.

Motywy, toposy: miłosny napój.

Powstał w XII w., znany z redakcji dwóch autorów normandzkich, Berolua i Thomasa. Wersję współczesną przygotował romanista J. Bedier w 1900 r. na podstawie trzech wersji średniowiecznych.

Opublikowano 12.01.2014 r.

SHI
Ostatnie zmiany