Dyck Anthonis van (1599-1641)
Również Anthonie. Urodził się w 1599 r. w Antwerpii, zmarł w 1641 r. w Londynie. Obok Rubensa najwybitniejszy przedstawiciel barokowego malarstwa flamandzkiego. Po nauce w Antwerpii i wczesnym usamodzielnieniu się, w latach 1616-18 zostaje uczniem i współpracownikiem Rubensa. Po podróży do Anglii i Włoch osiedla się w rodzinnej Antwerpii, malując na zamówienie najznamienitszych mieszczan. W 1632 r. Van Dyck ponownie wyjeżdża do Anglii. Zostaje nadwornym malarzem króla Karola I i osiedla się w Anglii na stałe. Najbardziej znaczącym okresem w życiu artysty jest jego pobyt u Rubensa, który uważał go za swego najzdolniejszego ucznia.
Mimo silnego wpływu nauczyciela Van Dyckowi udaje się rozwinąć własny styl. W samodzielnych dziełach wczesnego okresu twórczości Van Dyck przejawia bogate zainteresowania tematyczne. Malował obrazy o treści mitologicznej – Pijany Sylen (Drezno, Gemäldegalerie), biblijnej – Zuzanna w kąpieli (Monachium, Alte Pinakothek). Obrazy te, porównywane z ujęciem tych samych tematów przez Rubensa wykazują znaczne różnice między mistrzem i jego uczniem.
Wpływy Rubensa słabną z momentem zapoznania się Van Dycka z twórczością Tycjana, Corregia, szkołą bolońską i weneckimi kolorystami. Maluje wówczas Czynszowy grosz (Genua, Palazzo Bianco) i alegorię Czterech pór roku (Vicenza, Pinakotheka Civica). Po powrocie do Antwerpii maluje szereg brązów religijnych: Św. Augustyn w ekstazie (Antwerpia, kościół św. Augustyna) czy Ucieczka do Egiptu (Monachium, Alte Pinakothek). Prócz tego nadal zajmuje się malarstwem portretowym. Zbiera również materiały do swojej "ikonografii" miedziorytniczej – serii portretów sławnych książąt, władców i artystów. Wykonał 11 płyt, pozostawiając do reszty projekty rysunkowe. Pierwsze wydanie sztychów ukazało się w latach 1636-41. W Anglii namalował swoje najsłynniejsze portrety: Królową Henriettę Marię (ok. 1632, Windsor Castle, Royal Collection) oraz portret Króla Karola I (ok. 1635, Paryż, Luwr).
Źródło: Biblia w malarstwie, Warszawa 1992, wyd II
• Artyści
• Filozofowie
• Zestawienia
[b] biografia
[k] kalendarium
Zobacz też:
• Teksty
• Galeria
• Filozofia